Category: גדל מסביב

דצמבר 7th, 2017 by גידי אורשר

רק שלושה סרטים חדשים עולים השבוע על הבד שלנו "גלגל ענק" החדש של וודי אלן (מי סופר מה מספרו במניין הנער), "50 זה ה – 30 החדש" הצרפתי וסרט האימה לנוער "סוד בעלית הגג". להלן מבט ראשון ובאמת לא ביקורתי עדיין.

למרות שזה הופך לאחרונה להיות אירוע שנתי, עדיין שמו של וודי אלן על מודעות בתי הקולנוע מעורר איזו התרגשות, לפחות ציפיה, למרות שהביקורות לאחרונה כבר לא מאירות לו פנים. הפנומן הקולנועי הזה, בן 82 שמאחוריו כבר כחמישים סרטים בקריירה שהתחילה אי שם באמצע שנות השישים של המאה הקודמת, מביא לנו עכשיו סרט נוסף שלו שבו הוא חוזר לניו יורק, אחרי  תקופה לא קצרה, להוציא גיחות זריזות פה ושם. "גלגל ענק", זה הסרט החדש שמגיע אלינו, קרוב מאוד לבכורות העולמיות, ושוב חוזר כאן אלן אל המלודרמה אותה אימץ על פני הקומדיות המוקדמות שלו. הסרט מחזיר אותנו לשנות החמישים ומתרחש בקוני איילנד ומערב את הסיפור המתנגש של ארבע דמויות. מפעיל גלגל ענק, אשתו שהיתה פעם שחקנית ועכשיו היא ממלצרת, בתו של המפעיל ומציל צעיר ששתי הנשים מאוהבות בו. כמובן המאפיה כאן ברקע כדי לסבך את העיניינים. אלן מחליף כאן את צוות השחקנים שלו בקיית וינסלט החוזרת אל המסך, ג'ים באלושי, ג'ונו טמפל וג'סטין טימברלייק.

עוד קומדיה צרפתית, הפעם קומדיה רומנטית עם ארומה של צרות מודרניות מצפה לכם ב"50 זה ה 30 החדש", בסיפורה של גברת בת חמישים שבעלה עוזב אותה, היא מפוטרת מהעבודה ובדלית ברירה חוזרת לגור עם הוריה הקשישים. כמובן שתמצא אהבה חדשה, אבל לא בטוח שזה מה שיוציא אותה למרחב פעילות נוח יותר עם הוריה שממשיכים להתייחס אליה כמו ילדה. ולרי למרסייה בתפקיד הראשי.

עלית גג ובית מסתורי הן בדרך כלל מקומות שבהם מתרחשים סיפורים המאכלסים סרטי אימה, למשמ ו"סוד בעלית הגג" אינו שונה מאלה. ארבעה ילדים מנסים להסתיר מהרשויות כי אמם איננה עוד ומסתתרים בעלית הגג עד שגורם חיצוני מפריע לחיים האבודים הללו.

וזהו, אלה הסרטים החדשים ועם הוותיקים שיהיה שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.  

Posted in גדל מסביב

דצמבר 1st, 2017 by גידי אורשר

שביתת מורים או לא, פעמי חופשת החנוכה נשמעים כבר באולמות הקולנוע עם כמה סרטים המיועדים לילדים או כפי שזה נקרא בשפת המקצוע "לכל המשפחה". והשבוע פרטים מזהים על "קוקו", "להתראות כריסטופר רובין", "גבר גבר 2", "כשגיבורים חוזרים" ו"המוזיאון" בלי טיפה של ביקורת.

הסרט המדובר בחבורה הוא הסרט החדש של המונופול הלא מוכרז של סרטים כאלה אולפני דיסני ופיקסאר "קוקו". קצר, קולע וכנראה יכניס מליארדים. הסיפור הוא על ילד מקסיקאי בן 12 מכפר קטן שחולם להיות מוסיקאי אבל איסור משפחתי בן כמה דורות מונע ממנו לפצוח בכשרונו. שרשרת אירועים מקרית מפגישה אותו עם מי שיקח אותו למסע שיקרב אותו למטרתו. נשמע חמוד, אבל להלן הקטץ" – המסע הוא לארץ המתים ומתרחש בסביבות חגיגות "יום המתים" והסרט רווי שלדים מקפצים ומשתוללים. ואתם תחליטו אם אתם רוצים שהדימויים הללו ישארו חרוטים בזכרון צעיריכם עד לימודי הרפואה שלהם.

בטעם אחר מוגש לכם הסרט "להתראות כריסטופר רובין", שמביא לנו את הסיפור שמאחורי הקלעים של כתיבת "פו הדוב" האלמותי ומה זה עשה למשפחה המעורבת. הסרט מפגיש אותנו עם הסופר א.א.מילן שצעצעי בנו שמשו השראה לכתיבת סיפורי פו וחיות אחרות, עם בנו כריסטופר ועם הבעיות שמתחילות להתעורר אל מול המעמד של סלבריטי שמזעזע את התא המשפחתי בבריטניה שבין שתי מלחמות עולם. סרט מוסר לכל מי שמשלח את צאצאיו להיות אופציה לכוכב ריאליטי.

גם קומדיה מזומנת לנו בטעם של הכריסטמס המתקרב "גבר גבר 2". כבר השם מרמז על העובדה שהיה קודם "גבר גבר אחת" – שם ניסה אב חורג חנון להלחם על מקומו אל מול האבא הביולוגי החתיך וכאן, אחרי שהגיעו להבנה ושיתוף מתערבים גם האבות שלהם. אבות אכלו בוסר ושיני בנים תכהנה. ושוב ויל פארל ומרק וולברג בתוספת מל גיבסון וג'ון לית'גו ונחשו אבא שי מי הוא מי.

באוירה שונה לחלוטין, למבוגרים מגיע "כשגיבורים חוזרים", סיפור המלחמה שאינה נגמרת בהוויתם של אלה החוזרים ממנה פצועים נפשית ונושאים את כאבי הלם הקרבות, כאן בסיפורו של וטראן וגיבור מלחמה ממלחמת עירק שהמראות הנוראים רודפים אחריו גם בבית באמריקה.

ולסיום הסרט הישראלי של השבוע, הפעם תעודי "המוזיאון", סרטו של רן טל החודר עם מצלמתו ועיין בוחנת אל מאחורי הקלעים של מוזיאון ישראל בירושלים כדי לספר את סיפורם של האנשים העומדים מאחורי המוצגים והתערוכות באחד המקומות המתויירים יותר של האמנות בארץ.

וזהו. אלה הסרטים החדשים לשבוע זה ועם הוותיקים שיהיה לנו שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.

Posted in גדל מסביב

נובמבר 24th, 2017 by גידי אורשר

הבחירה השבוע בין הסרטים החדשים מציעה שניים עם גוון פוליטי-חברתי, סרט מתח וקומדיה. הצצה ראשונה ולא ביקורתית עדיין.

נתחיל ב"קרב המינים", סרט המבוסס על מקרה אמיתי משנת 1973, המפגש הספורטיבי – מגדרי בין שני ענקי טניס , הוא בובי ריגס שהיה אלוף העולם ועכשיו בשנות החמישים לחייו נשאר לו רק הרצון לשמר זכרון עליונותו והיא בילי ג'ין קינג, אלופת טניס נשי שהיתה הראשונה לצאת מהארון בין הקווים ושמה את הטניס הנשי גבוה במושגי ההתענינות העולמית. השניים נפגשים למשחק מסוקר ומפומפם, כל אחד ואחת עם המטענים הפרטיים, מפגש שגולש מחוץ למגרש הטניס. אמה סטון וסטיב קארל בתפקידים הראשיים.

גם "האיש שהפיל את הבית הלבן" הוא סרט המבוסס על סיפור אמיתי, סיפורו של גרון עמוק שהוביל את בוב וודוורד וקארל ברנסטין אנשי הוושינגטון פוסט במעקב אחרי נתיב הכסף והשחיתות שבסופו התפטר ריצ'רד ניקסון נשיא ארה"ב ממשרתו. האיש, מרק פלט שהיה סוכן חשאי זוכה כאן להגנתו של הקולנוע בסיפור שמדגיש את הפרספקטיבה שלו על האירועים שהביאו אותו להדלפה הדרמטית. ליאן ניסן בתפקיד הירואי.

עוד קשר בין פרשיה עלומה ועיתונות חוקרת נוכל לפרום ב"לילות מנהטן", מותחן על הקשר בין עתונאי בעל טור וצייד סקופים וגברת מצודדת המזמינה אותו לביתה כדי לחשוף בפניו דו"ח משטרתי על רצח של בעלה, רצח שלא פוענח. הגבר, כמו בלש פרטי קלאסי יוצא לדרך ומסכן כך את חייו וחיי משפחתו. אדריאן ברודי בתפקיד הראשי.

ולסיום קומדיה, צרפתית, מתוצרתם של אוליבייה נקש ואריק טולדנו שהפכו במכורתם ללהיט אחרי ההצלחה שלהם ב"מחוברים לחיים", הסרט "סה לה וי" הפורש בפנינו את שרשרת הטעויות והמוזריות המשעשעות, לפחות חלק מהמשתתפים, המלוות חתונה פומפוזית שנערכת בארמון מפואר בסגנון המאה ה-18 העליזה, טרום המהפיכה. כל מה שיכול להשתבש אכן משתבש וההפתעות גדולות.

ובנימה מחוייכת זאת נסיים, אלה הסרטים החדשים ועם הוותיקים שיהיה לנו שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.

Posted in גדל מסביב

נובמבר 16th, 2017 by גידי אורשר

 

הגשם אולי יבוא בשבוע הקרוב, אבל מבול של סרטים יגיע גם יגיע. "סוף טוב", "בית ספר לחיים", "הנשיקה האחרונה של הקיסר", "47 מטר", "ליגת הצדק" ו"הפורצת". להלן מבט ראשון, מהיר מכרגיל ולא ביקורתי – עד כמה שאפשר .

"סוף טוב" הוא סרטו החדש של הבמאי הגאון מיכאל האנקה, אוסטרי שפועל לאחרונה בצרפת שמציע דיון בחייה של משפחה אריסטוקרטית בקאלה שהופכת לעיר מהגרים. איזבל הופר כראש משפחת תעשינים, בתו של ז'אן לואי טראטיניאן הציני והמריר, אחותו של מתייה קאסוביץ' ואם לצעיר מפונק ומדורדר. ילדתו של קסוביץ מנישואין קודמים עוברת לגור איתם אחרי מות אימה. הסרט מציע שאריות וזנבות מתנפנפים מהסרטים הקודמים של האנקה, בכל המובנים.

"בית ספר לחיים" – דרמה צרפתית על חייה של מורה בגרנובל שצריכה להתמודד עם בעיות בחייה, כמו גידול ילד במסגרת חד הורית ולנהל ביד רמה ורגישה כיתה של ילדים רכים באותה עת. סיפורו של אחד הילדים שנזנח ע"י אימו נוגע במיוחד לליבה. סרט מרגש שמגלף אידאל חינוכי מעורר קנאה.

דרמה נוספת הקשורה לגידול ילדים מגיעה מהוליווד, על כל המשתמע. "פלא" הוא סיפורו של ילד שנולד עם דפורמציה בפנים, מה שגרם לו לבלות את השנים הראשונות לחייו בבית. עכשיו, כשהוא עולה לכיתה ה הוא נחשף לקהילה מסביבו, והמפגש אינו קל ונטול בעיות. ג'וליה רוברטס, אוון וילסון ומנדי פטנקין בסרט שמעלה זכרונות מ"מסכה" הוותיק ממנו, סרטו של פיטר בוגדנוביץ.

"הנשיקה האחרונה של הקיסר" היא דרמה המתרחשת בימי מלחמת העולם השניה על היחסים המתפתחים בין קצין אס אס לנערה יהודיה המשרתת באחוזתו של הקיסר וילהם בהולנד, "47 מטר" הוא מותחן אימה על שתי אחיות שצוללות לצפות בכרישים בחופי מקסיקו ונקלעות למצוקה מתחת למיים כשהחמצן אוזל. ו"ליגת הצדק" החסמבה של הקומיקס מתאחדת שוב כדי להציל את העולם וכדי למצוץ עוד מזומנים מכיסי ההורים של המעריצים הצעירים הנלהבים. גל גדות, כמובן, בן אפלק, ג'יי קיי סימונס ואחרים בסרטו של זאק סניידר.

וכמובן גם סרט ישראלי חדש לנו השבוע "הפורצת" של הגר בן אשר, על צעירה שעולמה חרב עליה המחפשת משמעות חדשה לחייה בחיבור לגבר מבוגר ממנה ובחדירה למסגרות אינטימיות ופיסיות של אחרים. ליהי קורנוסבקי בתפקיד הראשי.

וזהו – אלה הסרטים החדשים ועם הוותיקים שיהיה שבוע טוב בקולנוע ושקט ואולי גם גשום מחוצה לו.

Posted in גדל מסביב

נובמבר 15th, 2017 by גידי אורשר

הקולנוע הרוסי החדש חוזר בשנים האחרונות ותופס מקום של כבוד ועיניין בפסטיבלים בעולם וסרטים שמגיעים מרוסיה מוכיחים כי הרוסים התגברו על המשבר ארוך השנים שפקד אחרי התמוטטות המשטר הקומוניסטי התומך וחונק בעת ובעונה אחת את התעשיה המפוארת שלהם. שורה מתארכת של במאים ממשיכים את דרכם של סוקורוב, מיכאלקוב, טארקובסקי, קלימוב, זוויאגינצב ואחרים כדי להביא את הניחוח, לעיתים המר מאוד של החיים המודרנים והמסורת של האומה הגדולה.

עם היד על הדופק ובינות לפסטיבלים הגדולים שלנו יפתח מחר פרוייקט חדש  MAVO CINEMA TALK 2017, שבוע הקרנות בכורה ומפגשים בלעדיים עם יוצרי הסרטים החדשים והמדוברים ביותר ברוסיה. מפגשי שיחה עם יוצרי הסרטים יתקיימו מיד בתום הצפייה.

MAVO הנו פרויקט תוכן ושיח המפגיש את הקהל הישראלי עם אנשי תרבות ומדע, אינטלקטואלים ופעילים חברתיים מרוסיה. במסגרתו יתקיימו הקרנות בכורה של הסרטים החדשים והמדוברים ביותר ברוסיה ומפגשים בלעדיים עם יוצריהם. פרויקט MAVO שם לעצמו מטרה לחשוף את הקהל הישראלי לאושיות תרבות, אינטלקטואלים ומיטב מובילי דעה בתחומי החברה והתקשורת ברוסיה בת ימינו, ולהכיר את עשייתם ממקור ראשון.

הסרטים:

16.11 –"בולשוי", סרטו של ולרי טודורובסקי. (20:00, תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב.)

בערב פתיחתו של שבוע MAVO CINEMA TALK יציג הבמאי, התסריטאי והשחקן המוערך, ולרי טודורובסקי את סרטו החדש "בולשוי" – סיפור עלייתה של ילדת פרובינציה אל פסגת הבלט. דרכה לפסגה של יוליה, רקדנית מוכשרת מעיירה נידחת, מתחילה במפגש מקרי עם רקדן בלט לשעבר בשם פוטוצקי, כאשר יוליה רוקדת ברחוב. הוא מנבא לבלרינה הקטנה עתיד מבטיח, וסבור כי היא ראויה לרקוד על הבמה המרכזית של המדינה. הדרך להצלחה ולחיים החדשים של יוליה, מלאת מאבקים, תבוסות ואימונים יומיומיים מפרכים. ריקוד הבלט מעמיד בפני יוליה בחירות קשות, יריבויות, עליות ומורדות ואהבה.

https://drive.google.com/open?id=0B0M39H2u5sMucnkxc3N2YmxoNlk

* הסרט יוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות באנגלית.

 

17.11 –  בכורה ישראלית של הסרט "אנה קרנינה. סיפורו של ורונסקי" סרטו של קארן שחנזרוב. 17:00, (תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב.)

אין אמת אחת באהבה. אנה קרנינה בחרה לסיים את חייה. בנה הבכור, סרגיי, לא הצליח להשלים עם מותה, ובמשך שנים רבות ניסה להבין מדוע סיימה אמו את חייה באופן כה טרגי. בשנת 1904, במהלך מלחמת רוסיה-יפן, הרופא סרגיי קרנין מנהל בית חולים שדה בכפר נידח, ומנתח קצין פצוע – אלכסיי ורונסקי. גם ורונסקי לא הצליח לשכוח את מותה של אנה, וחשב עליה במהלך 30 שנה. הגורל מפגיש בין סרגיי ואלכסיי ומעניק להם הזדמנות לחזור לאירועי העבר כדי למצוא את התשובות המיוחלות ולהבין האם ניתן היה לשנות את גורלה של אנה.

הסרט "אנה קרנינה. סיפורו של ורונסקי" "הופק על ידי אולפני הקולנוע "מוספילם". קארן שחנזרוב, אחד הבמאים הידועים והמוערכים ביותר ברוסיה ובקרב עמיתים בעולם. ביים והפיק עשרות סרטים, זכה בפרסים בפסטיבלים בינלאומיים באיטליה, צרפת, צ'כיה ופולין.

https://drive.google.com/open?id=0B0M39H2u5sMuZndLOVdPM3ZwN3c

* הסרט יוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות בעברית ובאנגלית.

 

17.11 – "טנגו קר", סרטו של פבל צ'וחראי – בכורה ישראלית. (21:30, תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב.)

דרמה היסטורית מרגשת, הגיבור הראשי בה– ילד ממוצא יהודי, שמצליח, בדרך נס, להימלט מהגטו, להינצל ממוות במחנה השמדה ולחזור לבית הולדתו. בבית הזה מתגוררת כעת אהבת חייו. אבל התקווה לאושרם מתפוגגת והופכת לגילוי נורא – אהובתו היא בעצם בת של אויב מר שסייע לנאצים.

הבמאי והתסריטאי, פבל צ'וחראי, חבר האקדמיה האירופית לקולנוע, חבר במועצת המנהלים של אולפני "מוספילם" – תאגיד הקולנוע הגדול ביותר ברוסיה.

https://drive.google.com/open?id=0B0M39H2u5sMuVG5neTJUbTBZWTQ

* הסרט יוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות באנגלית.

 

18.11, 19.11 – ״יהודים ממוצא רוסי״, הקרנות בכורה בישראל של הפרק השני בטרילוגיית הדוקו. סרטו של העיתונאי והיוצר לאוניד פרפיונוב. (18.11 בשעה 17:00, תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב. 19.11 בשעה 20:00, מתנ"ס "דיונה", אשדוד (ללא מפגש עם היוצר).)

פרק זה יציג את תולדות חייהם של יהודי ברית המועצות, החל מהמהפכה הבולשביקית ב-1917 ועד 1948 ואת השתתפות היהודים בכל רובדי החיים הסובייטיים – לאון (לב) טרוצקי שייסד את הצבא האדום; מעורבותו של מארק שאגאל במהפכה הרוסית, מינויו לקומיסר לענייני אמנות במחוז ויטבסק; הקמת הוועד היהודי האנטי פשיסטי תחת הנהגתו של שלמה מיכאלס, שנרצח מאוחר יותר בידי הסובייטים בתאונת דרכים מבוימת במינסק; ואירועים ואישים יהודים בולטים אחרים אשר השפיעו על החיים בברית המועצות

לאוניד פרפיונוב, עיתונאי ואיש טלוויזיה מהבולטים והמוערכים ביותר ברוסיה העכשווית. כיום הוא מנודה ממסך פריים טיים ברוסיה, בשל היותו איש אופוזיציה.

https://drive.google.com/open?id=0B0M39H2u5sMuU3VLSVhDX21HaXc

* הסרט יוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות בעברית ובאנגלית.

 

20.11-18.11 – בכורה ישראלית של – "Mathilde" בבימויו והפקתו של אלכסיי אוצ'יטל. (18.11, בשעה 21:00, תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב. 19.11, בשעה 20:00, מרכז רפפורט, חיפה. 20.11, בשעה 20:00, סינמטק, ירושלים.)

ימים ספורים לאחר הקרנת הבכורה ברוסיה, שנערכה תחת אבטחה כבדה, "Mathilde",  הבמאי המוערך, אלכסיי אוצ'יטל, יציג בפני הקהל הישראלי דרמה היסטורית, שנויה במחלוקת, שעוד לפני הקרנתה בבתי קולנוע ברחבי רוסיה עוררה את זעמה של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית, וזכתה לביקורות חריפות מצידם של הפלגים השמרניים בממסד הרוסי, כביכול בגלל חילול "דמותו הקדושה" של הצאר ניקולאי.

העלילה מבוססת על מערכת היחסים הרומנטית שהתנהלה בין הבלרינה מתילדה קשינסקאיה ויורש העצר ניקולאי, משנת 1890 ועד לטקס ההכתרה של ניקולאי לצאר ב-1896. הצאר והרקדנית המהוללת, רומן שעשוי היה לשנות את פני ההיסטוריה של האימפריה הרוסית…

 

* הסרט יוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות באנגלית.

 

23.11, 24.11 – ״יהודים ממוצא רוסי״, הקרנות בכורה בישראל של הפרק השלישי בטרילוגיית הדוקו. סרטו של העיתונאי והיוצר לאוניד פרפיונוב. (23.11 בשעה 20:00, מתנ"ס "דיונה", אשדוד. 24.11 בשעה 20:30, תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב)

בפרק שלישי והאחרון יציג פרפיונוב אירועים שהתרחשו לאחר הרצח של שלמה מיכאלס. פרק חדש זה יעסוק ביחסים הסבוכים של השלטון הסובייטי עם יהודי ברית המועצות, והאליטה היהודית בפרט: משפט הרופאים בסוף ימיו של סטלין, רדיפת היהודים, אנטישמיות ממסדית והתעמולה נגד הציונות, התפתחות התנועה הדסידנטית ומאבקם של יהודי ברית המועצות על זכותם לצאת אל מחוץ ל"מסך הברזל".

למרות מדיניות השלטון הסובייטי, אישים רבים ממוצא יהודי, הצליחו לטפס לצמרת כאשר שמם הולך לפניהם, החל מתחומים כמו פיזיקה גרעינית וכלה במוזיקת פופ רוסית.

https://www.youtube.com/watch?v=6bkGyjWaZBg

 

.* הסרט יוקרן בשפה הרוסית עם כתוביות בעברית ובאנגלית.

 

24.11 – "האמת הגסה על הרוק הרוסי", הרצאתו של מבקר המוזיקה והעיתונאי, ארטמי טרויצקי שהיה בין הראשונים להביא את בשורת מוזיקת הרוק לברית המועצות. (בשעה 17:00, תיאטרון גשר, אולם נוגה, תל אביב.)

טרויצקי מנחה תכניות רדיו וטלוויזיה, נמנה בין חלוצי המוזיקה האלקטרונית ואינדי רוק ברוסיה, ירצה בפני הקהל הישראלי על "האמת הגסה על הרוק הרוסי". טרויצקי יענה לשאלות הקהל, יפרט למה מוזיקת רוק הרגיזה את שלטונות ברית המועצות, ומה מאפיין את הרוק הרוסי כיום.

ארטמי טרויצקי, מבקר מוזיקה מוערך, גיטריסט ומפיק פסטיבלים, הנחשב לאוטוריטה מקצועית עליונה בענייני הרוק הרוסי. לקח חלק חשוב בתרבות המוזיקה המחתרתית שפרחה בימי ברית המועצות. אירגן הופעות מוזיקה סודיות שבזכותן התפרסמו להקות הרוק הרוסיות הוותיקות והאהובות ביותר – "מאשינה ורמיני" (מכונת הזמן), "קינו" (הסרט), "אקווריום". הוא יחשוף בפני הקהל הישראל את סודות המטבח של הרוק הרוסי, ואת האירועים המשמעותיים בתולדותיו.

ההרצאה הודות עברה ועתידה של מוזיקת הרוק הרוסי של ארטמי טרויצקי מלווה בקטעים מוזיקליים נבחרים מתולדות הרוק הרוסי, תמונות ארכיון נדירות וקטעי וידאו מיוחדים שנבחרו בקפידה עבור ההרצאה בישראל.

* ההרצאה בשפה הרוסית.

 

MAVO CINEMA TALK – 16 עד 24 בנובמבר 2017

 

אתר הבית של הפרויקט    http://ticketheb.mavoprod.com/

Posted in גדל מסביב

נובמבר 9th, 2017 by גידי אורשר

 

עוד שבוע חלף ועוד שבוע מתחיל ואסופה נוספת של סרטים חדשים מגיעה אל המסך, הפעם עם דומינציה וארומה אנגלית. "המסיבה" הזעיר הנפלא של סאלי פוטר, "הרצח באוריינט אקספרס" בנסיון נוסף לפצח את המותחן הפורימי של אגתה כריסטי ולצידם "נטושים" מגבול ארה"ב מקסיקו ו"בשם ביתי" במתח שבין גרמניה לצרפת. וגם מקומו של הקולנוע הישראלי לא נפקד בסרט מרגש המכבד מאוד את התעשיה המקומית "פיגומים" שמתאים מאוד לכל הצופים, עם גבוה ונמוך ועם גילוי מקסים בשם אשר לקס. הצצה ראשונה ולא ביקורתית, כמעט.

נתחיל בסרט המהנה ביותר של השבוע, "המסיבה" סרטה של הבמאית-מחזאית הבריטית סאלי פוטר שמגישה לנו סרט צנוע, חכם ומהנה, בשחור-לבן שנושא את הארומה הנפלאה של תאטרון הכורסא האנגלי. בערב שבו חוגגת גברת מצליחה אחת את מינויה לשרת הבריאות של אנגליה מתכנסת קבוצת חברים מצומצמת כדי לציין את האירוע ונפתחים להם סודות ושקרים קטנים וגדולים לתפארת התסריט הכתוב היטב. שורה של שחקנים נפלאים משלימים את התמונה כריסטין סקוט תומאס, טימוטי ספאל, פטרישה קלארקסון, ברונו גנץ, אמילי מורטימר וקיליאן מרפי. סוכריה.

עוד הפקה אנגלית של נשף מסכות וקרנבל של שחקנים מזומן בגרסה חדשה לסרט "רצח באוריינט אקספרס" על פי ספרה של אגתה כריסטי. המסע המפואר בעולם מקצה אחד של אירופה לקציה השני נעצר בלילה מושלג ובבוקרו של יום המחרת נמצא אתד הנוסעים דקור ומת, 12 פעמים דקור. הבלש הבלגי המפואר הרקול פוארו שמתארח על סיפון הרכבת נקרא לפתור את התעלומה, והוא פותר. את הגרסה הנוכחית מביים קנת בראנה, גם בתפקיד הראשי ולידו ג'וני דפ, פנלופה קרוז, מישל פפיפר, ווילאם דפו, ג'ודי דנץ' ועוד.

"נטושים" הוא סרט וותיק, כבר בן למעלה משנתיים שמגיע רק עכשיו למסך, סרטו של ג'ונאס קווארון על פועל מקסיקאי המנסה לחצות את הגבול לארה"ב, ושוטר חסר מעצורים רודף אחריו לחסלו. גאל גרסיה ברנאל במרכז.

מצרפת מגיע אלינו "בשם בתי", סרט המבוסס על מקרה אמיתי של אב צרפתי שאבד את בתו בת ה 14 בטיול שערכה עם אמה ואביה החורג בגרמניה. האב הביולוגי משוכנע שהמוות לא היה מקרי, אבל כל זמן שהנפשות הפועלות היו בגרמניה, הוא לא יכול היה לעשות דבר ושנים רבות עברו עד שהצליח להביאן למשפט בצרפת. דניאל אוטיי בתפקיד הראשי.

ובתורנות הסרט הישראלי השבועי מתייצב השבוע "פיגומים" המרתק של מתן יאיר בסיפורו הנוגע ללב של צעיר שלאביו חברה להעמדת פיגומים המנסה לעשות משהו בחייו ולסיים את הבגרות בהצלחה. אשר לקס הרענן מרגש בסרט שמביא כבוד לקולנוע שלנו.

וזהו – אלה הסרטים החדשים ועם הוותיקים שיהיה שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.

Posted in גדל מסביב

נובמבר 4th, 2017 by גידי אורשר

"או לה לה!" פסטיבל הקומדיות הצרפתיות השלישי יפתח ב- 16 בנובמבר עם הקומדיה החדשה של צמד הבמאים המצליחים אריק טולדנו ואוליבייה נקש ("מחוברים לחיים") "סה לה וי" בנוכחות שני הבמאים שיהיו אורחי הפסטיבל. זוהי כבר המהדורה השלישית של הפסטיבל שמציע סרטים המשלבים בין הסרטים הבולטים בתחום הקומדיה שהוצגו בצרפת בשנתיים האחרונות לבין מבחר קלאסיקות, וכמו בכל שנה עוד קלאסיקה עם לואי דה פינס.

בסרטם החדש עוקבים שני הבמאים בעין חדה אחר יממה אחת בחייהם של המשתתפים והמארגנים של חתונה פומפוזית ברוח המאה השמונה עשרה בטירה קסומה בצרפת. כל מה שיכול להשתבש משתבש, אבל כל הכאוס הופך בהדרגה למסע קסום, מלא רומנטיקה ואהבת אדם.

טולדנו ונקש מגיעים אלינו כחודש לאחר יציאת סרטם החדש בצרפת בתחילת אוקטובר. השניים הם אורחים אהודים בפסטיבל הקולנוע הצרפתי וביקרו כאן מספר פעמים כדי להציג את סרטיהם השונים. שמם נודע בעיקר כמי שאחראים להצלחה הגדולה של הקולנוע הצרפתי בישראל – "מחוברים לחיים" ועמו גם סרטים קומיים רבים אחרים פרי עשייתם הממלאים את מסכי הקולנוע.

הפסטיבל יינעל בהקרנת הסרט "50 זה ה- 30 החדש", סרטה של השחקנית במאית ואלרי למרסייה המציע סיפור אהבה בין זוג בשנות החמישים שמרגיש צעיר הרבה יותר מכפי גילו האמיתי.  ואלרי למרסייה, אחת הקומיקאיות האהובות בצרפת, ביימה גם כמה סרטים בז'אנר הזה. סרטה האחרון זכה להצלחה רבה בצרפת.

הפסטיבל יציג השנה 18 קומדיות בשלל סגנונות עם מיטב הקומיקאים של הקולנוע הצרפתי, לואי דה פינס, פייר רישאר, פיליפ נוארה, בורוויל, ז'אן רושפור, ואלרי למרסייה, פטריק טימסיט, אודריי טוטו, אדוארד בר, ז'ולי גאייה, ז'ולי דפרדייה, קלוד ברסר, גיום דה טונקנדק ועוד.

מסרטי הפסטיבל השנה :

"סיפור כיסוי" סרטה של סו עבדי. ארמן ולילה הם שני צעירים מאוהבים, כמה ימים לפני שהם מתכננים לעבור להמשך לימודים בניו יורק, חוזר לפריז אחיה של לילה, לאחר שעבר שטיפת מוח בתימן, ומנסה לכפות על אחותו חיים של אישה מוסלמית. ארמן מנסה להגיע אל אהובתו ומוצא דרך מקורית – הוא לובש בורקה ומגיע מכוסה לגמרי לביתה של לילה, אלא שאז מתאהב האח באישה המסתורית.

"כבר יש לו את העיניים שלך" סרטו של לוסיין ז'אן בפסטיסט שהיה אחת ההצלחות הגדולות בצרפת השנה מעלה שאלה חשובה בדרך היתולית. פול וסאלי שניהם ממוצא אפריקאי מתקשים להביא ילד לעולם. הם פותחים תיק אימוץ ומקבלים הודעה שיש תינוק, חמוד בן שישה חודשים, אבל הוא לבן עם עיניים כחולות. בדרכו ההומוריסטית והמרגשת עוסק הסרט בשאלות של גזענות ותפישות חברתיות ומעורר הרבה צחוקים ואיתם גם הרבה מחשבה.

"אנחנו כולנו משפחה" סרטו של גבריאל ז'וליאן לפרייר עוסק במשפחה המודרנית ובקשיים שהיא מציבה. לבסטיאן שישה חצאי אחים ואחיות, שמונה הורים וכמות דומה של בתים. אחיו והוא מחליטים לשנות את החוקים ופולשים לדירה גדולה ומעתה ההורים הם אלו שיצטרכו להגיע אליהם.

"הבחירה שלה" סרטו של אריק לאוון ("לחזור לגור עם אמא"). הסרט על אישה בגיל 40 שאינה מסוגלת להחליט בין צ'יפס לסלט, ימין או שמאל ועוד החלטות קטנות וגדולות, וגם לא מסוגלת להחליט בין פול ואטיין שני גברים שונים ומקסימים כל אחד בדרכו.

"חיים באושר" סרטו של בנואה גריפין בו מארי נשואה לסאם כאשר היא פוגשת בחור זר ונאה. אירוע בלתי צפוי משנה את המסלול המשפחתי.

"מר וגברת אלדמן" סיפור הפורש את חמישים שנות החיים משותפים של בני הזוג. הסיפור כולל אהבות, קנאה, בגידה, והכל בקומדיה רומנטית פראית.

"חמישייה" בכיכובו של השחקן העולה פייר ניניי ("פרנץ") מספר על חמישה חברים שחלמו  לחלוק דירה ביחד. כשסמואל מבטיח לשלם מחצית משכר הדירה רעיון השותפות קורץ להם עוד יותר. אולם אחרי כניסתם לדירה מסתבר שסמואל מרושש לגמרי.

"הסטודנטית ומר הנרי" בלחץ ילדיו מסכים מר הנרי המבוגר שלא יכול לגור לבד, לקחת דייר משנה, ובוחר בסטודנטית צעירה ויפה, והוא יעשה הכל כדי שמשפחתו תראה שהוא יכול להסתדר לבד. הסרט מבוסס על מחזה מצליח.

"פתוח כל הלילה" סרטו מלא ההרפתקאות וההומור של אדוארד בר. ללואיג'י מנהל התיאטרון יש לילה אחד להציל את התיאטרון שלו, לילה אחד להציל את אהבתו, לילה אחד להתגבר על מכשולים, אלא שהוא לא יכול לתכנן את מה שיקרה באותו הלילה.

"ספירו הקטן" קומדיה משפחתית שמגיעה הישר מן המסכים בפריז למסכי הפסטיבל. פייר רישאר האגדי מככב בקומדיה לכל המשפחה על התבגרותו של ספירו.

סרטים וותיקים יותר שיוצגו בפסטיבל:

"כמו כולם" מ 2008  והקדים את זמנו, סרטו של ונסן גרנק. מבוסס על סיפור אמיתי שהיום מקובל ומוכר גם בישראל וגם בצרפת, אך עסק בנושא שלא רבים היו מודעים לו בזמן יציאתו לאקרנים – משפחה אלטרנטיבית. עמנואל ופיליפ חיים ביחד בפריז בדירה מדליקה עם עבודות מוצלחות, הכנסה טובה ואהבה בין שני הגברים. אולם עמנואל רוצה ילד ופיליפ לא. עמנואל מחליט לקפוץ למים למרות הסיכוי שיאבד את פיליפ. אילו אפשרויות עומדות בפני עמנואל לעשות ילד?

"סיפור חיי" משנת 2004. של לוראן טיראר שהתארח בשנה שעברה בפסטיבל עם סרטו "להתאהב מעל לראש" וסרטו "החופשה של ניקולא" הקטן פתח את הפסטיבל הראשון. קומדיה חכמה, על זוגיות, אהבה, אהבת ראשונה שקרים וסודות.

"הקדילק הלבן" סרטו של ז'ראר אורי משנת 1965. לואי דה פינס ובורוויל מצחיקים עד דמעות בסרט בו מאפיונר מציע להם לנסוע לחופשה באיטליה עם הקדילק הלבן שלו מבלי לדעת שהם מעבירים סחורה מוברחת. הסרט היה להצלחה גדולה גם בישראל כשהוצג לפני שנים רבות, ועתה מגיע בעותק דיגיטלי חדש.

"הבלונדיני עם הנעל השחורה" – סרטו של איב רובר בכיכוב של פייר רישאר (שנראה על המסכים בישראל כיום בקומדיה "מר שטיין און ליין"). זו קומדיית מתח שזכתה בפרס דב הכסף בפסטיבל ברלין. המוזיקה שכתב לסרט ולדימיר קוסמה הפכה ללהיט אהוד עד היום.

"זאזי במטרו" – סרטו המקסים של לואי מאל משנת 1960, והזדמנות יוצאת דופן לצפות בסרטו של גאון הקולנוע ז'אן רנואר "בודו ניצל מן המים" משנת 1953.

הפסטיבל יתקיים בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, שדרות, ראש פינה, בית התרבות בסביון, גלובוס מקס אשדוד, ובית יד לבנים רעננה.  וכן הקרנות מיוחדות יתקיימו בשני סופי שבוע בקולנוע כוכב ברמת השרון, ושני סרטים יוקרנו גם ברשת סינמה סיטי גלילות, בירושלים ובנתניה.

אתר הפסטיבל https://www.festival-ohlala.com/

Posted in גדל מסביב Tagged with:

נובמבר 2nd, 2017 by גידי אורשר

עם הגשם הראשון פתאום נופלים עלינו סרטים עם שבוע עמוס בקולנוע חדש מכל הסוגים המזומן לנו. אולי בגלל שלמפיצים נשארו רק חודשיים לרוקן את המחסנים עד סוף השנה ואולי זה סתם מקרי. "סודות הפרברים", "לשרוד את החג", "ת'ור ראנגארוק", "המסור 8", "הדרן לאן" ושלושה סרטים תעודיים מעניינים הם הסרטים ומכאן – הצצה ראשונית ולא ביקורתית על האינוונטאר.

נתחיל עם ג'ורג' קלוני, השחקן- הבמאי (כאן רק במאי) שמגיע אלינו עם סרט חדש שלו , קומדית אקשן על פי תסריט של האחים כהן, "סודות הפרברים" והשילוב הזה תמיד הוא מעניין ומסקרן, לפחות. הסרט, המתרחש בסוף שנות החמישים בפרבבר עצל ושקט באמריקה, באמצע החלום האמריקאי (שוב) מנסה לחדור אל מבעד השקר והשקט המוסכם כדי לגלות את האלימות הנחבאת בחברה שהאיסורים בה וההפחדות כופים התפרצויות אלימות גם של הצנועים ביותר. מאט דמון הוא גבר אמריקאי שחייו נטרפו ע"י המאפיה והוא מחליט להחזיר מלחמה שערה בכל הכוח. לידו גם ג'וליאן מור, אוסקר אייזק וטוני אספינוזה.

מבט אחר על החיים האמריקאים ניתן להעיף על הקומדיה הנשית "לשרוד את החג" הסרט השני בסדרת "אמהות רעות" על שלוש חברות שמחליטות לשבש את הסדר המשפחתי המתכנס לטקסים מסורתיים לקראת הכריסטמס המתקרב. השלוש מנסות להפוך את הסדרים המקובלים שבהם האמא היא בעצם זאת האחראית על סידורי החג ובשורה של השתוללויות נון קונפורמיסטיות, מטריפות לעצמו ולסביבתן את הדעת. מילה קוניס, כריסטן בל וקטרין האן בתפקידים הראשיים עם הרבה רעש וצלצולים.

ואם מדברים כבר על רעש, למי שאוהב את הסרטים הללו, להלן הסרט השלישי בעוד אחת מסדרות גיבורי העל של מארוול "ת'ור ראגנארוק" שבו נשבה ת'ור והוא מאבד את הפטיש ומובל לקצה השני של היקום וחייב להתמודד במלחמות לודארים, גם מול חברים משכבר כמו הענק הירוק כדי להצליח ולחזור הביתה ולהציל את העולם. המון שחקנים מוכרים כאן עושים קופה קטנה על חשבון המעריצים הצעירים.

וגם "המסור 8" יגיע אלינו השבוע, לחובבי האימה בנסיון לברר האם הרוצח האכזרי חזר מן המתים או יש מי שממשיך את דרכו.

הסרט הישראלי של השבוע הוא "הדרך לאן" של הבמאית הוותיקה מיכל בת אדם המביאה את סיפורו של בית ביפו שיושביו נטשו אותו בבהלה עם הפינוי הערבי ב 1948  המאכלס אח"כ משפחה של עולים יהודים ניצולי שואה. שרון אלכסנדר, לנה אטינגר, יגאל שדה, שירי גולן, משה מזרחי, ליאת גורן, הילה פלדמן, ישי גולן, אקי אבני, מאיה נתיב כאן.

כדאי לשים לב גם לכמה סרטים תעודיים שמוצעים לנו "אמת מטרידה יותר" השני של אל גור העוסק באנרגיות חלופיות, "המוזיאון" המאפשר לנו הצצה מעניינת אל אחורי הקלעים של מוזיאון ישראל ו"המחברות של אליש" על מורשת שהשאירה אם לשבעת ילדיה.

וזהו – אלה הסרטים החדשים ועם הוותיקים שיהיה לנו שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.

Posted in גדל מסביב

אוקטובר 26th, 2017 by גידי אורשר

עוד שבוע עבר, וזה קורה מהר מידי אם תשאלו אותי, והשבוע החדש מביא איתו אסופה נוספת של סרטים חדשים. הפעם רק שלושה . "פאטי קייקס" עוד אחד על החלום האמריקאי, אבל עם גיבורה שונה מהתדמית הכוכבית שהורגלנו בה, "לנשום" דרמה מרגשת על הצורך האנושי לחיות בכל מחיר, צורה ואופן ו"איש השלג" מותחן על עריפת נשים סידרתית בנורווגיה הקרה. להלן הצצה ראשונית ולא ביקורתית על ההיצע.

על החלום האמריקאי אומרים שהפתאים החולמים לא מתים – הם רק מתחלפים. כן, ממש כמו אלה שקונים כרטיס פייס ולמשך שבוע הם מסתובבים בהרגשה שהם הזוכים המאושרים. וכמו שהחולמים מתחלפים, כך גם הסרטים על החלום האמריקאי שהולכים ובאים אל המסך. רק לפני שבוע לערך חנה כאן "סושי לאטיני" הפשטני והנה אחד נוסף "Patti Cakes " שיש בו בכל זאת חמרי גלם שונים. פטרישה, הדמות הראשית חיה בזבל עם סבתא חולה ואמא מוזרה והיא חולמת להיות ראפרית. כלום לא קורה עד שהיא פוגשת צעיר שמשנה את הכל. אם היא מצליחה או לא, נו באמת  – תוכלו לראות בסרט. ההבדל הוא שהיא, באמת מאוד – מאותגרת משקל וכאלה לא רואים הרבה בקולנוע. הביקורות מציינות שהיחס בהוליווד  לשחקניות במידות שלה לא יהיו מעכשיו כשהיו. כדי להוכיח אפיל, להלן שניים מהפסטיבלים המכובדים  שבהם השתתף הסרט סאנדנס (כשיחת היום) וקאן.  ג'רמי ג'ספר מביים את דניאל מקדונלד, שניהם בבכורה קולנועית.

אומרים שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה חזקה, ולהלן סרט נוסף שיוכיח את זה למפקפקים. "לנשום" היא דרמה מרגשת ורגשנית על גבר חזק ויפה ומצליח שיום אחד תוקף אותו נגיף הפוליו, הוא הופך למשותק מצוארו ומטה ואינו יכול אפילו לנשום עצמונית. אשתו הצעירה יוצאת לקרב שכולו חיזוק האיש שלה. זהו סרט המבוסס על מקרה אמיתי ואת הדמעות שלכם ושלכן יסחטו אנדריו גארפילד וקלייר FOY. ביים אנדי סארקיס, שחקן וכוכב "כוכב הקופים" שזהו סרטו הראשון.

לסיום סרט מתח, "איש השלג" המתרחש בנורווגיה הקפואה בה חוזר לפעול רוצח מסתורי המחסל נשים שלא מוצאות חן בעיניו (ואולי בעצם כן) ועורף ראשן בכל אימת שיורד שלג. וזה קורה הרבה בנורווגיה הצפונית. מייקל פאסבינדר שהוא בכלל שחקן אנגלי מגלם את דמותו של הבלש שנקרא לשוב ולחקור את פרשיות הרצח שלא פוענחו, וחוזרות להטריד את הארץ הקפואה. איתו בסרט גם רבקה פרגוסון וג'יי קיי סימונס.

זהו. זאת אסופת הסרטים החדשים לשבוע זה ועם הוותיקים יותר שיהיה לנו שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.  בשמחה.

Posted in גדל מסביב

אוקטובר 19th, 2017 by גידי אורשר

אחרי החגים והחיים חוזרים לאט למסלולם, גם הסרטים. והשבוע מידה מזוגה היטב למגוון טעמים. הצצה ראשונה ולא ביקורתית לעיונכם.

נתחיל ב"אמא !", גם כי יש רק אחת וגם משום שהסרט הכה לא מעט גלים בחו"ל. זוהי דרמת אימה עם הגיגים מבית היוצר של דארן ארונופסקי, במאי מסקרן וייחודי שעשה בין השאר את "ברבור שחור", "רקוויאם לחלום" ו"המבול", שמביא את סיפורו של זוג שחי בבית חלומי שהאשה עיצבה שלסיפו מגיעים אורח ואורחת זרים ולא קרואים ה וא"כ אנשים נוספים, כדי לערער את חייה של האשה ולטרוף את עולם המושגים שלה. ג'ניפר לורנס וחבייר בארדם בתפקידים הראשיים ועימם אד האריס ומישל פפיפר.

למי שחסר, להלן סרט אסונות נוסף על רקע מזג האויר "הסערה". כדי לשלוט במזג האויר המשתולל בשנים האחרונות פותחה מערכת של לווינים שתוכל לעשות משהו אפילו עם מזג האויר שעד כה אפשר היה רק לדבר עליו. אבל מסתבר שמשהו משתבש והמערכת מתחילה לתקוף את כדור הארץ. האחראי על הפרוייקט נקרא לדגל, יוצא למרכז הפיקוד ומגלה שם שהתקלה אינה מקרית ומישהו אחראי יזם אותה. ומכאן – אקשן. ג'ראלד בטלר, אבי קורניש ואד האריס, כן, במרכז.

"רק האמיצים" ממשיך את המסורת האקולוגית והפעם בסיפורם של לוחמי האש שצריכים להקריב הכל כדי להציל מהלהבות הענקיות את העיירה שלהם באריזונה ואת הטבע שמסביבה. סיפור חברות, הקרבה, נאמנות, מקצוענות וגבורה עם טיילור קיטש, ג'ניפר קונלי, ג'וש ברולין, ג'ף בריג'ס ואחרים בסיפור אמיתי שהתרחש לפני 15 שנים.

וגם קומדיה לנו, צרפתית "אליבי. קום" סיפורו של סטארט אפ מקורי שיוזם בחור מקורי שמציע סיפורי כיסוי מתאימים למי שזקוק לכאלה ולמי שמשלם מספיק ויש רבים כאלה. בקומדיה של טעויות כזאת מן ההגיון שהבחור בעצמו יסתבך בבלוף שהוא מוכר וככל שהסיפור מתקדם השקר מתעבה ומסתבך.

וגם סרט ישראלי חדש, "אמור" שביים רפאל רביבו הוותיק, על צייר החוזר מחו"ל למושב בו נולד וחייו משתלבים בחיי צעירה משותקת המבקשת לסיים את חייה. אור אילן, לירון נבו וענת עצמון בתפקידים הראשיים.

וזהו. אלה הסרטים החדשים ועם הוותיקים שיהיה שבוע טוב בקולנוע ושקט מחוצה לו.

Posted in גדל מסביב

%d בלוגרים אהבו את זה: